Duften af træ var ikke til at tage fejl af i de gamle tennishaller i Holbæk onsdag 28. september 2022, hvor 46 tømrerlærlinge blev færdige med deres svendeopgaver.

Fredag 30. september modtog alle de nye tømrersvende så deres svendebreve og dermed kunne de endelig kalde sig udlærte.

Med til at fejre det var både venner, familie og mestre, da eksamensbeviserne blev uddelt ét efter ét, og en repræsentant for Byggeriets Uddannelser havde en lille gave med til de nyslåede svende. Derudover modtog alle tømrersvendene også en hammer og en t-shirt.

To dygtige svende modtog også Holbæk Håndværker- og Industriforenings legat som et tegn på deres gode egenskaber (både som person, men også som tømrerlærling).

På EUC Nordvestsjælland i Holbæk ønsker vi alle 46 stort tillykke med svendebrevet og med, at de nu kan gå et spændende arbejdsliv i møde.

Se flere billeder her.

I alfabetisk rækkefølge:

  • Alexander Kraglund, Tømrermester Bo Filtenborg Borup ApS
  • Andreas Echberg, Tj Tømrerservice ApS
  • Anton Hyldedahl Petersen, Lasse & Janus Byg ApS – sølvmedalje
  • Christian Bjerre Friborg, Tømrerfirmaet Grå Nielsen ApS
  • Christian Clement W Bruun, Byg og Bo ApS
  • Christian Nørlund Andersen, Ag Byg v/André Granell
  • Christian Ringheim Hørdum Larsen, Ebh Byg Tømrermester ApS
  • Christian Volland Skøtt, Fdh Tømrerentrepriser ApS
  • Christoffer Marcel Brandenborg-Hansen, Hm Gruppen A/S
  • Edvinas Asirovas, Nydan-Huse A/S
  • Emil Apel Jensen, Tømrermester David Vemborg – ros
  • Emil Beyer Lauring, Tømrermester Bernow Jespersen & Søn ApS
  • Emil Christian Kindtler, Illemann Tømrer- og Snedkerfirma ApS – sølvmedalje
  • Emil Widstrup Jensen, Ebh Byg Tømrermester ApS
  • Frederik Specht Christensen, Sivertsens Byg
  • Jason Schilling, Olsen’s Tømrer- og Snedkerfirma ApS
  • Johannes Bækgaard Plambeck, En Tømrer ApS
  • Lasse Sejerø Harmsen, Tømrerfirmaet Holm & Svendsen I/S v/Anders Klausen
  • Lucas Zangenberg Rasmussen, Faurbohus A/S
  • Lucas Aakjær Serop, Tømrermester Lars B. Jensen ApS
  • Mads Baumann Hansen, Vig Tømrer- og Snedker Service v/Jeppe Ørskov Hans – ros
  • Mads Brandt Winther, C. E. Larsen Byg ApS – sølvmedalje og legat fra Holbæk Håndværker- og Industriforening
  • Mads Lundkvist Jørgensen, Hm Gruppen A/S
  • Mads Reingaard Skovlykke, Tømrerfirmaet Johansen & Pedersen
  • Marcus Bøgh Engelhardt, Tømrerfirmaet Holm & Svendsen I/S v/Anders Klausen
  • Marcus Holmgaard Okkels, Vig Tømrer- og Snedker Service v/Jeppe Ørskov Hans
  • Martin Tørnø, Såby Snedkeri ApS
  • Martin Jung Aage Brinch-Nielsen, Saabyg ApS
  • Mathias Bonde Arvedsen, Tagtømreren v/Michael Arvedsen
  • Mathias Munksgaard Kyllesbech, Karlkvist Tømrer og Snedker ApS
  • Mikkel Erik Kjørvel Svendsen, JJ Tømrer og Snedker A/S
  • Nichlas Oliver Lisbjerg, Vig Vinduer ApS
  • Nicholas Richard Schandorff, Viggo Nielsen og Sønner
  • Nicklas Tønnesen, ApS Tømrerservice Lt
  • Oliver Berggren S S Jørgensen, Illemann Tømrer- og Snedkerfirma ApS
  • Oscar Bahn Rugbjerg, Tj Tømrerservice ApS
  • Patrick Schiøler Løvenkrands, Tømrermester Bo Filtenborg Borup ApS
  • Rasmus Strange Jørgensen, Høgh og Wibe ApS – ros
  • Sebastian Askedal, JJ Tømrer og Snedker A/S
  • Thomas Holm Hector, Winther & Møllenbach ApS – ros
  • Thor Egebjerg Knudsen, Asnæs Maskinsnedkeri ApS – legat fra Holbæk Håndværker- og Industriforening
  • Tobias Bruno Poulsen, Tømrermester Jan Askedal – ros
  • Tobias Godt Karlsson, JJ Tømrer og Snedker A/S
  • Tobias Peter Bagge, Hm Gruppen A/S
  • Tomas Abildgaard Madsen, Nørskov Byg ApS
  • Victor Walter Riis Hansen, Tømrerfirmaet Holm & Svendsen I/S v/Anders Klausen