Tager flot 4. plads ved EM

Som vi skrev for nylig, har de to tekniske isolatører Patrick Jørgen Nielsen og Nicolaj Lykke Nielsen i ugen op til pinse deltaget ved den store internationale konkurrence EM i Skills i Køln.

Her er de i løbet af flere dage blevet udfordret på deres faglighed og har været oppe imod andre dygtige svende fra rundt omkring i Europa i forsøget på at forsvare de rød-hvide farver.

Deltagerne skulle arbejde i hold med to opgaver i løbet af de intense konkurrencedage. Den første var centreret omkring et rørsystem, som skulle isoleres med forskellige materialer beregnet til varme- og kuldeisolering, mens den anden handlede om ventilationsisolering. Deltagerne havde i alt 12 timer fordelt på to dage til at klare dem begge.

Nikolaj (tv.) og Patrick med deres velfortjente medaljer.

Tog en 4. plads
Efter at have knoklet løs med installationerne i dagevis, mens folk gik rundt og betragtede deres arbejde, løb den danske duo nemlig med en flot 4. plads blandt de seks deltagere. Både 1. og 2. pladsen gik til Tyskland, mens Polen tog sig af 3. pladsen.

Selvom det ikke blev til podiepladser, er det virkelig godt gået af de to danske tekniske isolatører, og på EUC Nordvestsjælland er vi stolte over bedriften i et af ‘vores fag’.

2018 et stærkt år
Halvden af den danske duo – Patrick Jørgen Nielsen – blev svend fra EUC Nordvestsjælland i marts 2018, efter han i januar havde vundet DM i Skills, og nu er han fastansat hos Persolit, hvor han var i lære. Det er altså noget af et år, den talentfulde tekniske isolatør er i gang med – og som han har arbejdet knaldhårdt på at opnå i en årrække.

Da Patrick var 17 år, startede han nemlig som arbejdsdreng hos isolatørvirksomheden Persolit, som har afdelinger i hele landet. Siden blev tilværelsen som arbejdsdreng skiftet ud med en læreplads hos netop Persolit, hvorefter han startede op på uddannelsen til teknisk isolatør på EUC Nordvestsjælland.

Koncentration hos den danske duo.

Her har han igennem flere år udmærket sig med en stærk arbejdsmoral og en stor grad af faglig stolthed. Og netop den faglige stolthed har været vigtig for Patrick både ved DM i Skills og EM i Køln.

– Det har været en virkelig stor og spændende oplevlese at være med og dyste mod de andre lande, indleder Patrick, da vi fanger ham, efter han og Nicolaj er kommet retur til Danmark.

– Man får følelsen af at være en del af et større fagligt fællesskab med ambitiøse og dygtige folk, og jeg er stolt over at være en del af dette.

– Jeg føler mig meget priviligeret. Det er jo Europas bedste, som man stod der sammen med, så det var virkelig stort. Og så er det en ære at få lov til at repræsentere Danmark, slår Patrick fast.

En koncentreret Patrick i sit rette element.

Stolt mester
Det er ikke kun Patrick selv, der er stolt over, hvad han formår at skabe af resultater. Også hans mester fra Persolit Peter Nielsfeldt, er glad på både Patricks og virksomhedens vegne.

– Det betyder rigtig meget for os og for mig at se, Patrick klarer sig så flot. Jeg har fulgt Patrick, lige siden han var 17 år og startede i virksomheden som arbejdsdreng. Helt fra den gang var han engageret i det, vi satte ham til, og udviste stor interesse for det, vi lavede. Desuden var han god til at vurdere kvaliteten af arbejdet og er super dygtig med hænderne og logikken.

– Vi er en stor virksomhed med mange afdelinger, og der er prestige i at være den afdeling med Danmarksmesteren og nu også EM-deltageren Patrick. Det betyder også, at de andre afdelinger begynder at tage flere lærlinge, og at de andre lærlinge gør sig umage for at følge trop med Patrick. Vi mangler generelt lærlinge i vores branche, og derfor er Patricks historie vigtig, da den er med til at sætte fokus på, at det er fedt at være teknisk isolatør, og at man virkelig kan opnå noget inden for faget, lyder det stolt fra Patricks mester.

Med ved EM var Patricks tidligere faglærer Theis Kulmbach, som fra nærmeste hold kunne følge de to danske deltageres arbejde ved mesterskabet.

– Jeg synes, de gjorde det rigtigt godt. De løb ind i nogle problemer undervejs, hvilket der ikke er noget at sige til, for tidspresset var virkeligt hårdt, samtidigt med at nogle af materialerne ikke var så kendte for os, da de sjældent bruges herhjemme. Så det tog lidt tilvænning for Patrick og Nicolaj at håndtere dem. Jeg synes godt, at Patrick og Nikolaj kan være stolte over deres indsats – de gav sig selv fuldt ud og viste, at de hører til blandt Europas bedste tekniske isolatører, pointerede Theis, som nød at være med på sidelinjen.