Otte smedeelever kunne gå ekstra glade på sommerferie, da det var med et svendebrev i hånden. I juni har de nemlig alle færdiggjort deres uddannelse og kan nu kalde sig svende.

Alle svendeprøverne gik godt og fire af de otte udlærte smede kunne gå fra eksamen med et flot 12-tal.

Derudover fik svend Martin Rothborg Gregersen tildelt Håndværkerforeningens legat og han blev indstillet til ML-prisen, der er en pris, der gives til 25 nyudlærte svende, der har gennemført en erhvervsuddannelse inden for metalindustrien. ML-prisen er et samarbejde mellem Metalindustriens Uddannelsesudvalg (MI), Dansk Industri (DI), Dansk Metal og Tekniq Arbejdsgiverne.

Vi ønsker dem et stort tillykke og ønsker dem held og lykke med deres nye arbejdsliv som udlært smed.

Fra venstre:

  • Lasse Bekker Andersen, FGUNVS Kalundborg
  • Martin Rothborg Gregersen, Chris Jensen Kalundborg K/S (indstillet til ML-prisen og tildelt Håndværkerforeningens legat)
  • Daniel Stokholm Kristensen, Asa-Lift A/S
  • Thobias Cristian Mortensen, EUC Nordvestsjælland
  • Frederik Kristian Hansen, Asger G. Jørgensen A/S
  • Kristian Sutthipat B Sølvsteen, Fr. Dahlgaard A/S, Vandværksindustri
  • Mads Øgaard Nielsen, Odsherred Stål ApS
  • Casper Hesselberg Danielsen, Odsherred Stål ApS